Periscope Türkiye’ye Elveda Dedi!

Twitter’da canlı yayın açılmasını sağlayan sosyal medya platformu Periscope’a, Periskop adlı bir firma dava açtı. Davada Periskop adlı firma, Periscope’a Türkiye’de erişiminin engellenmesini istedi. Peki, milyonlarca kullanıcısı olan bu canlı yayın uygulamasına neden dava açıldı? Sonucu ne oldu? Bu soruları sizin için bu makalemizde cevaplayacağız.

 

Elbette ki Twitter kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu canlı yayın özelliği Periscope’u kullanmıştır.  Periscope’a davacı olan şirket ”Periskop” adlı bir şirket, dava açma nedeni ise benzerliği. Açtığı davanın sonucunda Periscope’un, Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şti’nin marka hakkına tecavüz ettiği gerekçesiyle tedbir uygulanmasına karar verildi. 2015 yılında açılan bu davada Periskop adlı şirket bu ismi 2010 yılında patentini aldığını söyledi. Açılan dava sonucunda ise Periscope adını değiştirmeye karar verdi. Periscope yeni isminin artık ”Scope” olarak değişeceğini belirtti. Mobil platformlarda Persicope adını Android telefonlarda Google Play de değiştirse bile hala App Store da aynı.

 

Periscope’un ülkeye veda etmesine üzülen Twitter, kullanıcılarını rahatlatarak adını değiştireceğini bildirdi ve yeniden geleceğini açıkladı. Bu ad farklılığı programa yansır mı bilemiyoruz. Peki, Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumda bizlerle paylaşabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir