WhatsApp Kullanıcıları İçin Büyük Güvenlik Açığı!

WhatsApp uygulamasının yüklü olmadığı telefon sayısı neredeyse kalmamıştır. Milyonlarca insanın birbirleri ile iletişime geçmesini sağlayan sosyal ağ uygulaması WhatsApp’in büyük bir açığı bulunmakta. Ve bu açık tüm kullanıcıları etkilemekte.

Bildiğimiz üzere hem WhatsApp hem de Telegram uygulaması uçtan uca korunma sistemini bulunduruyor. Fakat anlaşılan o ki bu tür koruma platformları hacker’lara karşı korumasız kalıyor. Check Point adlı İsrail merkezli siber güvenlik firması bu uçtan uca korumayı aşarak WhatsApp’ın Web türünü kullanarak hesapları kırmayı başarmış bulunmakta. Siber güvenlik firması olan Check Point bu işlemi video kaydına alarak ne tür kötü sonuçlara sebep olabileceğini adım adım gözler önüne serdi.

”Peki bu açıklar sayesinde hesaplar nasıl ele geçiriliyor?” diye aklınızda mutlaka bir soru oluşmuştur. Aslında tahmin edildiğinden daha basit. Bir HTML dosyası aracılığıyla WhatsApp uygulamasını kullanan kullanıcın kendisine ait olduğuna inandığı bir görsel ile ön izlemeye sunan hacker’lar bu görsele tıklandığında hesabın kontrolünü ele geçiriyorlar. Check Point de çalışan bilişim uzmanları kullanıcın hesabına ulaşıldığında kullanıcın konuşma geçmişini,fotoğraflarını ve bilgilerini indirilebildiğini hatta diğer mecralarda paylaşılabileceğini bildirdi. Sonrasında ise kullanıcın kişi listesine ulaşarak diğer kullanıcıların hesaplarına da erişim sağlandığını gösterdi.

Daha sonra yapılan açıklamalarda ise bu iki firmanın da durumdan haberdar edildiği ve bu büyük güvenlik açığının giderildiğini altını çizerek belirtti. Fakat bu büyük güvenlik açığı yüzünden kaç kişinin olumsuz yönde etkilendiği belirtilmedi. Peki siz bu açık hakkında ne düşünüyorsunuz? yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

WhatsApp Kullanıcıları İçin Büyük Güvenlik Açığı!” için bir yorum

  • 20 Mart 2017 tarihinde, saat 22:50
    Permalink

    Vay anasını sayın seyirciler…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir